קח את היצירה שלך צעד אחד קדימה
כתבת ספר? התקדם לספר דיגיטלי
שלח כתב יד ובדוק את הפוטנציאל השיווקי

פוטו מלחמה

יהורם גלילי

הוצאה: איפאבליש ePub...

| תחום: שירה

 
סגור


אנו מצטערים אך דירגת כבר ספר זה.
(מדרגים 0, ניקוד 0)

הסופר והמשורר יהורם גלילי, בן 50 ממודיעין, נשוי לאיריס ואב לקסם, שחק, שקד והלל, זכה בסוף שנת 2021 במענק בסך 3,000 שקל מהקרן לעידוד יצירה של אקו"ם עבור "פוטו מלחמה" (חדרים - בית הוצאה לאור, עריכה ספרותית וניקוד: דרורית חן, איורים: גבי קזן). מדובר בספר שירים ראשון שיצא לאור לקראת חודש הספר העברי, אחרי שני ספרים של היסטוריה צבאית שכתב גלילי. 

גלילי מקדיש את "פוטו מלחמה" לכל הלוחמים הנועזים, "שלמרות שחזרו שלמים בגופם מפעילויות מבצעיות בלבנון, באינתיפאדה הראשונה והשנייה או בעזה ומאימונים מפרכים במקומות רבים בישראל, הצלקות בליבותיהם ימשיכו לשאת את צער הפרידה מדמויותיהם של חבריהם שנשארו צעירים, כמו גם תחושות החמצה וכאב שילוו אותם עד יומם האחרון". 

גלילי: ב'פוטו מלחמה' מתפרסמים שירים שכתבתי מכמה נקודות מבט: כלוחם בהנדסה קרבית, כמי שנקרא על שם סגן יורם אלישיב שנהרג בקרב על גבעת התחמושת והיה מפקדו הנערץ של אבי שמואל, וכאבא לקסם ששירת גם בהנדסה קרבית והשתחרר בדרגת סגן. בחלק משיריי אני מתאר דרך נקודת מבט של לוחם קרבי את הסיטואציות הקשות, שאיתן התמודדו אני וחבריי בלבנון, בעזה, בשטחים, בפעילויות מבצעיות ועוד".

גלילי כותב שירים וסיפורים קצרים מאז כיתה א'. הוא מחבר הספרים "ראשונים תמיד - מורשת חיל ההנדסה הקרבית" (בהוצאת אפי מלצר בע"ם) ו"פרק אחד של הגשמה ב'הגנה' ובצה"ל"  – ביוגרפיה של יונה מנדלמן שנלחם מטעם ה'הגנה' ובמלחמת העצמאות (בהוצאת אפי מלצר בע"ם). בשנת 2017 זכה שירו "פוטו מלחמה" במקום הראשון בתחרות שירה של "ביטאון שירה" שנערכה בבאר שבע. בשנת 2007 זכה סיפור קצר שלו, "רומן עם מחבל", בפרס לעידוד היצירה בתחרות "ניצני פרוזה" במודיעין.

ציפי שחרור, משוררת, סופרת ועורכת, כותבת, בין היתר, בכריכה האחורית של "פוטו מלחמה": "כתיבתו של יהורם גלילי זורמת אל אוזניי כדיבור אינטימי וכפיוט, אך נדמה כי אני שומעת שני קולות נעים אליי בזרימה חרישית, ופתע זרימתה גועשת. זו היא הדואליות הנטועה בכל הספר, שנעה מזרם תודעה וחלום אל ההכרה המודעת, אך פתע מתחלפים הצבעים לחאקי, לעשן ולדם. גלילי הוא משורר האנימה והאנימוס, היין והייאן - מעגליות הרמונית טבעית. 'פוטו מלחמה' הוא ספר שירה אמיץ, ראוי ונוכח". 

הפסיכולוגית הקלינית נטע ענבר סבן ממכבים: "ב'פוטו מלחמה' מתאר יהורם גלילי את חוויותיו האישיות מאירועים ביטחוניים שלא מוגדרים כמלחמה ופעמים רבות אף אינם מקבלים הכרה רשמית מהממסד. בכישרון ובפשטות, המושיטה יד אל חדרי הלב ומרעידה אותם, מתאר יהורם טראומות לאומיות מנקודת מבטו וליבו של מי שחווה מקרוב את חוויות אלו והצליח להיעזר במנגנונים נפשיים מופלאים הקיימים בכולנו - מנגנוני ההגנה המתבססים על שכחה ועל עיבוד האירועים".
אבי מאיר, מפקד ולוחם לשעבר בפלוגת הנדסה קרבית שבה שירת גלילי: "שיריו של יהורם זורקים אותי חזרה ומזכירים לי את רגעי הפחד שבהם שיחקנו משחקי תופסת עם מלאך המוות בין פינוי שדות מוקשים, הורדת דגלי אש"פ באיו"ש ובאזח"ע, מעצרי לילה של מבוקשים, סיורים בקסבה של חברון, בית חאנון, ולקור המקפיא בעת משימות הנדסיות כשחיילי הפלוגה היו פזורים במוצבי צה"ל בלבנון. השירים מהלכים קסם הן בבחירת המילה המדוייקת והן בשפתו המיוחדת של יהורם, ובהם הוא מתאר את ימינו כחיילים צעירים ועד ימינו אנו כנצורים וספונים במהלך סגר מגיפת הקורונה. כעת ברור לי שלמרות השירות הצבאי התובעני והקשה בפלוגה שהקשיח אותנו כלפי חוץ כלוחמים ולמרות החיכוך היומיומי באוכלוסיה עויינת, לוחמי הפלוגה עברו סוג של מטמורפוזה, שהפכה אותם בניגוד גמור לקשיחותם כלוחמים,