ניוזלטר מספר 3                                                                             טו באב תשע"ד, אוגוסט 2014

אם אינך רואה את תוכן ההודעה כראוי לחצ/י כאן

לוגו נטבוק כתום 2 copy


לכבוד
רוני

בעיצומה של תקופה קשה ומתוחה שידעה מדינתנו, כשקיימת עדיין תחושת אי ודאות לגבי ההמשך, אנו מדוורים את הניוזלטר החודשי של נט בוק בסימן המאמץ לחזור לשגרה ובתקווה לימים שקטים ורגועים. 

עתה, כשהסייפא שבה מהחזית, אנו מאמינים בחיזוק הספרא בעורף – מזמינים אתכם לקחת פסק זמן, לצאת לחופשת קיץ מאווררת ולהתרענן עם ספר טוב מתוך מגוון הכותרים המוצעים באתרנו.  

** קבלו מאיתנו פינוק – מתנות מפורטל נט בוק **

אנו שמחים להעניק לכם שני ספרים דיגיטליים במתנה מאיתנו – כי מגיע לכם!

לחצו כאן על הקישורים, ותיהנו:

גל ואור בארץ סבבא / דורה גלאור

ויקרא שמם אדם / צופיה ודן מלר, משה גרנות

ניתן לרכוש ספר זה גם בגרסה מודפסת, בעלות משלוח של 15 ₪ בלבד.

** הספרים יהיו זמינים להורדה עד סוף חודש אוגוסט 2014


אנו מודים לקוראים הרבים שהצטרפו אלינו החודש בזכותכם הפורטל גדל ותופס תאוצה.

תודה גם על הפרגון בדף הפייסבוק שלנו. אנו גאים ונרגשים לבשר לכם שחצינו את רף 1,000 הלייקים הראשונים!

אם אהבתם אותנו, הזמינו את החברים שלכם לעשות לנו לייק ולהפיץ את הבשורה.

בחודש האחרון העלינו לפורטל כמות נכבדה של כותרים חדשים ואיכותיים. היכנסו לנט בוק, גלשו והתרשמו.

חדשות מעולם הספרים

המשבר בשוק הספרים והשלכותיו של חוק הספרים שנכנס לתוקף השנה, מחזקים את כוחם של האתרים למכירת ספרים ברשת.

בשעה שהחוק קובע הגנה על ספרים חדשים בתקופה של 18 חודשים ממועד יציאתם לאור, מאפשר החוק רכישה של ספרים אלה בהנחה מסוימת בחנויות הספרים המקוונות.

לקריאה על פנייתו של מנחם פרי, עורך הספרייה החדשה, לקוראי ההוצאה לרכוש מספריה באתר ההוצאה ולא ברשתות, לחצו כאן.


חידושים בנט בוק

* הפורטל שלנו הוא בין היחידים כיום בארץ המציע הגנה גבוהה על זכויות יוצרים של ספרים דיגיטליים (DRM).

מו"לים המעלים את ספריהם לאתרנו מוזמנים לבחור אם הם מעוניינים במערכת האבטחה המשוכללת (DRM) שאנו מציעים, הניתנת לפי בקשה.

** כל הספרים שהומרו לאחרונה לפורמט דיגיטלי, המוצגים בפורטל נט בוק, ניתנים לדפדוף מימין לשמאל.

 

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה,

בשורות טובות וחג אהבה שמח,

צוות נט בוק.

חדש בנט בוק

 

מונית / ח'אלד אלח'מיסי, הוצאת כרמל

מונית

 

הספר "מונית", פרי עטו של הסופר והתסריטאי המצרי ח'אלד אלחמיסי, ראה אור לראשונה בשנת 2007 וזכה מיד להדים רבים בארצו. הספר מכיל 58 שיחות של הכותב עם נהגי מוניות בקהיר בשנים 2006-2005. הנהגים מספרים על מצוקותיהם הכלכליות, על הדאגה לחינוך ילדיהם במערכת המדרדרת, על הברוטאליות, השחיתות והסדיזם של המשטרה במדינתם.

 

צוואתו של מוקיון / ז'ול ואלס, הוצאת זיקית

 

 

קו ישר מחבר בין ילדותו הקשה של ארנסט פּיטוּ, הדמות הראשית בצוואתו של מוקיון, לבין השתתפותו בהתקוממויות ברחובות פריז והיותו מהפכן. הקו הזה מתחיל במחוזות הדרומיים של צרפת, בלי אהבה, בלי חום, עם הרבה משמעת ומעט אוכל – ולא מתוך עוני. הדמות עוברת במוסדות לימוד שונים, פנימיות קיץ ומורים אקסצנטריים, והחינוך הנוקשה והתובעני שהיא מקבלת, הן בחיק המשפחה והן במסגרות השונות, הוא בגדר סיוט. אך בעוד החינוך של ארנסט פיטו דומה יותר לעונש ולדיכוי, הרי הקריאה בספרים והחינוך העצמי הם מזונו היומי, המחסה ומקור החום שמהם יונקת דמותו בצעדיה הראשונים בחיים העצמאיים.

צוואתו של מוקיון היא דוגמה למופת לכתיבה המציירת עולם שלם במילים ספורות, באכזריות חסרת פשרות, אך בהומור, בחמלה, בחזון ובליריות מיוחדת: בעמודי הספר נפרס פסיפס של חיי היומיום בצרפת הכפרית והעירונית במאה ה-19, ציור קיר של האווירה הסטודנטיאלית ושל עולמן של משפחות קשות-יום.

צוואתו של מוקיון עשוי להזכיר לנו לרגעים את דיקנס או את אמיל זולא. אלא שבמקרה של ואלס, מה ששונה הוא שהתמרדותו האמיתית באה לידי ביטוי בראש ובראשונה בשפה: היא ישירה, כנה, אירונית, פשוטה ומודרנית, ומטרתה להתנגד לדקדנטיות ולריקבון המוסדי סביבה. ואלס כותב דרך הגוף: היכונו להרגיש את האוכל ואת היעדרו, את הוויית הכפר, את חייו הפנימיים של בניין דירות, את צליל ההצלפות בישבן ואת הרישום המהיר של הנופים העירוניים שבהם הוא עובר. ובכל זאת, יותר מכול מספר לנו צוואתו של מוקיון על לידתה של אישיות.

ז'ול ואלס נולד ב-1832 בדרום-מזרח צרפת למורה מחנך ולבת איכרים. ילדותו בצלו של אביו הקשוח הייתה אומללה, כפי שמעידות יצירותיו הספרותיות המתבססות רבות על הביוגרפיה שלו. מגיל צעיר מאוד היה ואלס מודע לפערים החברתיים שנבעו לדבריו מהיות האנשים "עבדים של הרעב" ונדכאים של המעמד הנמוך, ובהיותו סטודנט למשפטים ובתחילת הקריירה שלו כעיתונאי, הוא לא איחר להצטרף לשורות של קבוצות מהפכניות שונות. בעקבות זאת הקים בעצמו, בין היתר, את העיתון הביקורתי הידוע "Le Cri du Peuple" ("צעקת העם").
אף על פי שנאסר וישב בכלא לא פעם עקב פרסומיו, בסוף מלחמת צרפת-פרוסיה, ועם נפילתה של פריז ב- 1871, היה ואלס אחד ממקימי הקומונה הפריזאית וממנהיגיה, ונאבק בין היתר למען חופש העיתונות. עם דיכוי המרד הוא נידון לעונש מוות וגלה ללונדון, משם המשיך לפרסם נגד הדיקטטורה בשם בדוי
.(Jean de la Rue) כעבור חמש שנים קיבל חנינה וחזר, אך בתום שנים ספורות הוכרע בידי מחלת הסכרת ובשנת 1885 נפטר, בגיל חמישים ושלוש. נוסף לטרילוגיה החשובה שלו "הילד", "הרווק" וה"המורד", כתב ואלס נובלות רבות ומאמרים, וכיום שמו שגור בפי הצרפתים כסמל והוגה הדגל האדום של תנועת המאבק העממית.

 

 

חנות הספרים הרדופה / כריסטופר מורלי, הוצאת זיקית

 


כש 'פרנסוס על גלגלים' יצא לאור, קהל הקוראים אהב אותו כל כך עד שכריסטופר מורלי מיד התיישב לכתוב את המשכו. בחנות הספרים הרדופה, רוג’ר והלן מיפלין הגיעו ליעדם בברוקלין, הניחו את הגלגלים ופתחו את “פרנסוס בבית”: חנות ספרים יד-שנייה קטנה ומאובקת, שמותר לעשן בה ושטמונים בה אוצרות ספרותיים סודיים. ואולם, ההרפתקאות לא נגמרו; בעידן שבו הקולנוע מתחיל לשבות את לב הציבור, מורלי שוב מצליח להוכיח שלא רק שהספרות לא מתה, היא חיה ובועטת.

חנות הספרים הרדופה נכתב מיד אחרי סוף מלחמת העולם הראשונה, ומורלי, איש עולם, ביבליופיל ופציפיסט גדול, מביט על השבר שזו הביאה על העולם מנקודת מבט של הספרות, ובכתיבתו הפשוטה והמחוכמת, הוא שוב שואל מי מביט על מי: החיים על הספרות, או להפך.

בתוך רצף ספרותי עשיר ורב ערך, מורלי, כהרגלו, כותב במיומנות ובשמחה, באהבה ובנדיבות, כששום מילה שלו אינה מיותרת, לאחד האדם, בלא הבדלי מעמד. היכונו להרפתקה בלתי צפויה נוספת עם אדום הזקן מברוקלין.

כריסטופר מורלי נולד ב-1890 בהאוורפורד שבפניסילבניה. הוא למד באוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה, שם פרסם את ספר השירה 'החטא השמיני' והכיר את הנערה האמריקאית הלן פיירצ'יילד שעמה חזר לניו יורק; במקביל קיבל תפקיד כעורך וכפובליציסט בהוצאת דאבּלדיי האגדית. בשנת 1917 עבר מורלי לפילדלפיה ובמשך שנתיים היה העורך הראשי בעיתון נשים חשוב. באותה שנה פרסם את ספר הפרוזה הראשון שלו 'פרנסוס על גלגלים'. הצלחתו של הספר הייתה כה גדולה עד שמורלי כתב לו מיד ספר המשך. ב-1920 החל מורלי לכתוב טור בניו יורק איבנינג פוסט, וטייל ברחבי ארצות הברית כעיתונאי. הוא ייסד את ה-Saturday Review of Literature ערך מהדורות של ה-Bartlett's Familiar Quotations , היה ממייסדי Book-of-the-Month Club

וכן ממייסדי מועדון הספריםBaker Street Irregulars . ספרו 'קיטי פויל' עובד לסרט שזכה בפרס האוסקר.
על מורלי נאמר שהמעודנוּת וההומור הייחודיים שלו הם בעלי אופי "בריטי". הדי כתיבתו נשמעו אצל סופרים רבים, מקינגסלי אמיס ועד לטום וולף. מורלי מת בשנת 1957 והספיק להותיר אחריו מורשת של יותר ממאה ספרים
.

 

 

שעה חופשית / ארקולה ליסרדי, הוצאת זיקית

 

 

ברוכים הבאים לעולם הספרות האורוגוואית העכשווית. הישר ממונטווידאו, ברומן שלפנינו תמצאו סיפור מסגרת על מורָה בתיכון הנשואה לא-באושר אשר פוגשת מורֶה באותו תיכון הנשוי באושר מתקתק. לשניהם יש שעה חופשית פעמיים בשבוע, באותם ימים ובאותן שעות, ובחלון הזמן הזה – סדק שנפער בחיים המחזוריים של דמויות ממעמד הביניים הגֶנרי – מתפתח ביניהם קשר המבוסס על תשוקה מינית.

זהו הרקע שבחר בו הפעם ארקולה ליסרדי לחקור את האֶרוֹס. כמו ביתר ספריו, שאותם הוא מתחיל לעולם בלי לדעת כיצד יסתיימו, גם כאן מזמין אותנו ליסרדי להרפתקה ספרותית ארוטית, בכתיבה אוורירית, ישירה, מדויקת ושאינה נטולת קריצה הומוריסטית, כדי להתבונן נכוחה בטבענו ולנסות לגלות מה מסתתר בתווך שבין האנושי והחייתי.

שעה חופשית הוא השני בטרילוגיה על אי-נאמנות של ארקולה ליסרדי – שם העט של הסופר האורוגוואי שרק שמו הפרטי היה ידוע (הוגו), עד שהתברר שמדובר במוכר ספרים אגדי ממנטווידאו ואיש ספר יחיד במינו. הדמות המיתולוגית של ה”פּאן” (חצי אדם-חצי חיה) היא הנוכחת תמיד, בגלוי או במסווה, בכל יצירותיו.

זיקית גאה לחשוף בפניכם את אחד הסודות הלוהטים בספרות הארוטית של היום.

ארקולה ליסרדי נולד במונטבידאו בשנת 1950. גלה למקסיקו בימי המשטר הצבאי. בשנת 1995 פרסם את ספרו הראשון - "חמים", ומאז הוציא 15 ספרים בעלי מטען ארוטי משמעותי, העוסקים לדבריו - לא ביצר המיני שביטויו בתעשיית הצריכה של פורנוגרפיה וסקס, אלא בתשוקה המינית של האדם. קולו של ליסרדי הנו בעיקר ספרותי: מאופיין בפשטות, בצלילות ותמצות. הפרוזה שלו מהירה להפליא בשל ניקיונה. השם ארקולה ליסרדי הוא למעשה שם-עט. במשך שנים הוסתרה זהותו של הסופר, ספריו פורסמו מבלי שאיש ידע במי מדובר. לצידו של שם המחבר הופיע תאריך פטירה. בחלוף השנים עטפה הילה מסתורית את הסיפור עד שהתגלה שהמחבר הוא מוכר ספרים ותיק הידוע באורוגוואי כאיש ספרות משכיל להפליא. בשנים האחרונות זוכות יצירותיו של ליסרדי בהכרה ובפרסים. הוא משתתף בקביעות במיטב הירידים ופסטיבלי הספרות באמריקה הלטינית. ספריו יוצאים לאור בהוצאת "הום" (HUM) - אחת ההוצאות העצמאיות שתרמו לשינוי הנוף הספרותי במונטבידאו. "שעה חופשית" הוא חלק מהטרילוגיה על "בגידות" המורכבת גם מ"סודותיה של רומינה לוקאס" ו"אוליסה", שזיקית מתכוונת להוציא לאור בהמשך, בדומה למכלול יצירותיו של סופר ייחודי זה.

 

חיי חורף / אורלי קסטל-בלום, הוצאת הקיבוץ המאוחד-הספרייה החדשה

 

 

אורלי קסטל-בלום כתבה את הספר הזה במיטב הדמיון השלוח שלה, בשיא כושרה להמציא מצבים ומבטים והארות לא-צפויים. בשישה סיפורים, ששת דמויותיו של הספר נקלעות לאבסורדים משובבי-הנפש שמייצר איזה מצב של חופש הנובע מנסיעה, מהינתקות, מיציאה מן הטריטוריה הרגילה - בין אם הנסיעה היא עד אמריקה, ובין אם היא רק לבית-קברות ליד חיפה, או אף למכון לבדיקת רכב.

ההינתקות, או המצב החדש, קוראים תיגר על שייכותן של הדמויות, על הסדר החברתי הקלישאי שהן אמורות לקחת בו חלק; הדמויות נמשכות כולן הצידה, חופשיות לראות אחרת, כמו מגוננות על עצמיותן באמצעות גחמות משלהן והתמקדויות בשוליים.

גרוש יהודי, שהיגר מארצות-הברית לקהיר, אשר בה הוא בעל מפעל גדול לייצור ג´ינסים מזויפים, גורר את הנושא הגדול של החירות ושל עצמאות ישראל לעניינים של כנאפה, בסבוסה ובשר על-האש.

אישה ישראלית שנסעה במלגה אמריקאית כדי לחקור בעיירה נידחת את הסטטוס של סוגי הוויזה שמחזיקים הישראלים, ואת מהות המצוקה שהביאה אותם לעזוב את מולדתם, אומנם עדיין נושאת עליה את "אבק הארץ", ותוהה על "הישות" האמריקאית מול זו הישראלית שאין להתנער ממנה, אך הרבה יותר מכך היא עסוקה במאפייני השלב והקור הבלתי-נסבלים, הזוכים לתיאורים ליריים וקומיים נפלאים.

 

צעירה ישראלית נוסעת לחיפה ללוויה של הדוד שלה, שבה עליה להיות, כראוי, קרובת-משפחה מתאבלת של הנפטר, אך דומה שמעסיקה אותה יותר השאלה מי ימות ראשון - הזקן הסיעודי בכניסה השנייה של ביתה, או המטפל הפולני שלו. הביטוי היחיד, מכמיר-הלב, שיש בסיפור להזדהות לא-מנוכרת, אך גם בלתי-יעילה, עם אבל, הוא כוס המים שהיא מביאה לאם שכולה היושבת לגמרי בצד בהפגנה בכיכר רבין שהמספרת נקלעת אליה.

 

אשת-הסופר היא דמות טיפוסית המוחקת את זהותה והופכת להיות שובל הכרחי של הסופר הנערץ. אך את הסופר של קסטל-בלום, הכותב רומאן בן שני כרכים על הטיפול המסור שהעניק לאישתו במותה, מצילה מן הנפילות בכתיבה אישתו, שדווקא חיה, בכך שהיא מתחבלת את יציאתה לחופש ממנו.

 

יום מתיש של מבחן רכב, בתוך ההמון הטיפוסי של הבוחנים והנבחנים באזור המוסכים, הופך להזדמנות מאין כמוה לתגובות ולתצפיות חריגות.

 

סופר כושל, הנאבק בהתפרקות משפחתו, באביו הלוחץ עליו לפתוח בקריירה של בעל פיצריה, ובתחושת ההתאיינות שלו, מוזמן לארצות-הברית לפאנל על שעת חייו האחרונה של איוואן איליץ´, ומוצא את עצמו עושה סדר בחייו כשהוא נשאב מגיבורו של טולסטוי לקונפליקט משפחתי ביזארי בשאלת צבעיהם של הסוודרים האמורים לצפות את אבני המצבה שעל קבריהם של שני כלבים צרודים.


אין מה לומר – קסטל-בלום מפתיעה אותנו שוב, ממש כפי שציפינו ממנה.

 

סונטת קרויצר / ל.נ. טולסטוי, הוצאת הקיבוץ המאוחד

 

 

בשלהי 1889, מספרים הביוגרפים, ברוסיה כולה - לא הקבילו אנשים זה את פני זה ברחוב ב- 'מה שלומך', אלא שאלו: "האם קראת את 'סונטת קרויצר'?". רבים העריצו את הנובלה כיצירה גאונית ומסעירה, אחרים ראו בה שערורייה.

הסוף לכאורה ידוע מן ההתחלה, שכן הסיפור הוא מונולוג של בעל שרצח את אשתו בהתקף של קנאה, ובכל זאת, הסיפור החזק והנועז ורווי המתח אינו צפוי מראש.

התגלגלותם של חיי הנישואים מיומם הראשון, ופקעת הסיבות שהבעל ספק-חושף ספק-בורא-בדיעבד, יפתיעו את הקוראים. וסצנת הרצח, שתימסר כמו בהילוך איטי, ובמרכזה תודעה מטורפת העוקבת אחר עצמה במודעות מלאה - שופעת פרטים גאוניים שרק סופר כטולסטוי יכול לעצב.


'
סונטת קרויצר' אינה סיפור על תוצאותיה של קנאה כפייתית. הן גיבור הסיפור הן טולסטוי, סבורים שאלמלא תואנת הקנאה הייתה נמצאת תואנה אחרת. את המצב שהבעל נקלע אליו, ובו-בזמן גם מתזמר ומלבה אותו, אין למצות בתווית אחת פשוטה, כי יש בו גם שמחה וחירות וידיעה-מראש, וחוויה של רגשות ושל אפשרויות חדשים לגמרי, פרי האזנה למוסיקה של בטהובן...

 

כל הזוגות הנשואים אומללים באותו אופן: ההשקפות של הבעל הרוצח על הגיהינום של חיי הנישואים, על הנשיות, על היעדרה מן העולם של אהבה שאינה תאווה גופנית, על החושניות והיצר כתופעות המוגדות לטבעי ולפשוט - כל אותן תיאוריות שהוא מפתח בטירוף ובקיצוניות אבסורדית - חופפות להפליא את דעותיו של טולסטוי עצמו באותם ימים, ופרטים רבים (חוץ מן הרצח עצמו) מזכירים כל-כך את חיי הנישואים של הזוג טולסטוי, עד כי נדמה כי 'סונטת קרויצר' היא נובלה כמעט אוטוביוגרפית. טולסטוי בונה בה קריקטורה אכזרית ונוגעת ללב של עצמו באמפתיה עצומה, ואולי גם מכך נובע כוחה המוזר.

 


הנבחר / שלמה קאלו, הוצאת דע"ת

רומן יוצא דופן בתיאוריו המופלאים, בלשונו המייחדת ובגישתו הלא שגרתית לנושאו - האהבה. מבוסס על דניאל המקראי, אפוס חי, דרמטי ומרתק. דמויות ומערכות יחסים, מרחבים ומאורעות שהם מעבר למסגרות ולזמן. הוד קדומים עולה מן הספר ושורה בו.
"
הנבחר" תורגם ויצא לאור באנגלית ובקוריאנית.

על הסופר:
שלמה קאלו, נולד ב-1928 בסופיה, בולגריה. מגיל 12 היה פעיל במחתרת אנטי-פשיסטית. בגיל 15 נאסר והוגלה למחנה ריכוז. בגיל 18 זכה בתחרות שירה. למד רפואה בפראג, שם עבד גם כעיתונאי. נשלח כמתנדב מח"ל לקורס טיס. עלה לארץ ב 1.1.1949, קיבל תואר שני במיקרוביולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב וכיהן כמנהל מעבדות מחוזי בקופת חולים כללית.
המפנה החריף שחל בחייו בשבוע הראשון של 1969 משתקף מאז גם ביצירתו. בארץ יצאו לאור 80 ספרים מפרי עטו, במגוון גדול של ז'אנרים ונושאים: רומנים וסיפורים, הגות, נושאים היסטוריים, הומור, שירה, מתח ועוד. חלק מספריו תורגם ויצא לאור ב-16 מדינות.
החל משנת 2009 התפרסמו בעיתונות ובאתרי חדשות בארץ ובעולם ידיעות על מועמדותו של שלמה קאלו לקבלת פרס נובל לספרות.

לילי / שלמה קאלו, הוצאת דע"ת  

סיפור אהבה יוצא דופן בין נזיר ליצאנית, אמירה חברתית ומסה רוחית, הנמזגים לעלילת מתח סוחפת, על רקע נופיה האנושיים, הייחודיים והמפתיעים של יפו. תורגם ויצא לאור גם באנגלית.

תשובות / שלמה קאלו, הוצאת דע"ת

מספרי ההגות הפופולאריים ביותר של שלמה קאלו.
מתוך הספר:

להיות אדוניו
עלבון מעיד על צביעות. צבוע - נעלב. שאינו צבוע - אינו נעלב לעולם. כשמסלקים את הצביעות - פוסקים להיעלב. כיבוד אי-תלותו של הזולת מביא למחיקתה של צביעות. השקוע ברחמים עצמיים אינו מסוגל לכבד אי-תלותו של הזולת. כשמתנקים מהרחמים העצמיים - מתגלה השמחה.

הגדול
אם מישהו אוהב נגרות והולך ללמוד פיזיקה, לא יהיה ממנו פיזיקאי ולא נגר. אם מישהו נמשך לגנוב ואינו גונב הוא הגדול.

שלושה עיקרים
בדרך הרוחית יש לרדת למהותם של שלושה עיקרים: 
ראשון - כל עוד מזדהה אדם עם הבשר, אין בידיו לפענח את ה"מקרים" שקורים לו, ומשום כך נמנעות ממנו הכרעות נכונות.
שני - הכרעה שיש להכריע היא - להשתחרר, עד כמה שאך ניתן, מן התלות בתענוג-חושי, הווה אומר - לקבל את הכול באהבה.
שלישי - המקבל הכול באהבה, נוכח לדעת שכל מה שבא לו, לטובתו הוא בא. לקבל מה באהבה, משמע - לקבלו נקי מ"אני".

סמוראי שח-מט / שלמה קאלו, הוצאת דע"ת

מז'אנר "הסיפור המתועד", הייחודי לשלמה קאלו.

1904. ערב מלחמת רוסיה-יפן. מאמצי הטעיה של שני הצדדים מתמקדים על קולונל יפני, נספח צבאי של ארצו ברוסיה והדמות המרכזית בספר. המייחד אותו - בן-בנם של סמוראים לאורך מאות בשנים, וסמוראי בנפשו ובדמו. בהתאם לכך פועל. חד פעמי בהיסטוריה. מפתיע. 

סביב העלילה המרכזית שזורים סיפורים שונים המעצימים את הרובד הרגשי של הספר, שנשאר עם הקורא זמן רב לאחר סיום קריאתו. 

שלמה קאלו, "המחבר היותר שנוי במחלוקת" (קלדר, בריטניה), מגיש סיפור מדהים, שכולו אמת, משחק שח מרתק, שהנוטל בו חלק עלול להפסיד יותר מחייו. סגנון המצטיין בתמצות חריג, שהקורא זורם עמו עד חדרו לעמקי עמקיהן של הנפשות הפועלות, מופתע לגלות קווים מרנינים גם במקום שפחות ציפה להם. פיתרון מוגש, לא על מגש של כסף.

 

 

הפסיכולוג הכשיל אותי / אמציה אבני, הוצאת ePublish

רוב האנשים מחליפים במהלך חייהם מספר ניכר של מקומות עבודה.  בכל מעבר הם נדרשים לצלוח הליך מיון הכולל ריאיון אישי,  כאשר תכופות נלווים אליו מבחנים שונים המתבצעים על ידי גופי משאבי אנוש ומכוני מיון.

"הפסיכולוג הכשיל אותי" הוא מדריך שקהל היעד שלו הוא כל מי שעומד בפני מיון שכזה, או מתוכנן לעבור אותו בעתיד. הוא מתאר את תהליך הקבלה לעבודה מראשיתו (זיהוי מקורות גיוס, הפצת הצורך בחיפוש עבודה בקרב ידידים בעלי השפעה, עיצוב אסטרטגיה להצגה עצמית( ועד לסיומו המוצלח, כאשר הוא מתרכז בעיקר במשוכות המגוונות שהמועמדים נתבעים לעבור בדרכם לקבלת המשרה הנכספת: מבחני אישיות, תרגילים קבוצתיים, סימולציות ומשחקי תפקיד, ריאיון, מטלות תעדוף של משימות ועוד.

המחבר מציג עקרונות כיצד יש לנהוג במצבים השונים, ומלווה את המלצותיו בשלל דוגמאות שחווה כמי שניצב משני עברי המתרס: איש מקצוע בתחום המיון הבוחן מועמדים, מחד, ויועץ המכין אותם לביצוע אפקטיבי יותר של הבחינות, מאידך.

 

גן תמר / שושנה לויט, הוצאת ePublish

 

 

היום הראשון בגן... בלי אימא... לא רוצים להיפרד מאימא ולהישאר בלי החיבוקים, הנשיקות והפינוקים שלה. הספר עוקב אחרי ילדה שמגיעה לגן ומתקשה להיפרד. היא לא מוכנה לשחק עם הילדים אחרים, אבל שמה לב לכל מה שמתרחש סביבה. היום הזה שעובר בבכי, כי "רוצים הביתה...", ובסופו מגלים שהגן זה מקום נחמד ונעים, עם הרבה חברים. ופתאום לא רוצים לחזור הביתה...

 

 

מהתנ"ך באהבה / רם אורן, הוצאת קשת

 

 

"מהתנ"ך באהבה", ספרו של רם אורן, הוא מקבץ בלתי שגרתי של סיפורי האהבה הגדולים ביותר שהונצחו בתנ"ך.

בסגנון עכשווי, סוחף וחדשני, ובראייה מקורית, מגולל אורן, בסיוע שני חוקרים, ד"ר יואל רפל וד"ר פנינה גלפז-פלר, את פרשיות האהבה כובשות הלב: אהבתם הטראגית של אברהם והגר, סודם של רבקה ואליעזר, הנערה שכבשה את ליבו של יוסף, הקנאה היוקדת שאיימה על אהבתו של משה רבנו, מדוע חדל יעקב לאהוב את רחל, ומדוע סירבה דלילה לחזות במותו של שמשון? מאבק האהבה בארמונו של דוד, האישה שעמדה מאחורי נישואיהם של רות ובועז והסריס שאהב את אסתר המלכה.

כשם שהיה פורץ דרך בספרי המקור ובספרים ההיסטוריים שלו, פונה רם אורן לאפיק כתיבה חדש, מאתגר לא פחות מקודמיו, המבטיח עניין והנאה לקוראיו הרבים.

 

 

ילד אחד יותר מדי / רם אורן, הוצאת קשת

 

 

זהו סיפור מדהים על משפחת פשע נועזת, המנהלת את עסקיה האפלים בעיר ישראלית גדולה מתחת לאפה של המשטרה.
העלילה המפתיעה מגוללת את סיפורי חייהם של גברים, נשים וילדים שנקלעו אל לב הסכנה במרוצת שלושה דורות רצופי אהבות סוערות, תככים סבוכים, כיבוש שנרמס ונקמות שלא איחרו לבוא.

"ילד אחד יותר מדי" הוא פרי תחקיר מקיף שערך רם אורן במשך שנתיים. הוא נפגש עם בני משפחות פשע ואנשי משטרה המתמחים בלחימה בעולם התחתון, ושאב מהם חומר רקע רב ערך.

זהו רב-המכר העשרים וחמישה של רם אורן, שספריו נמכרו עד כה בכמיליון וחצי עותקים.


מור ולבונה / פרופ' אבשלום מזרחי, הוצאת פוקוס

"שבט פלאי, הפיוטי ביותר בשבטי ישראל" – כך התרשם נתן אלתרמן וכתב ב'דבר השבוע' (11.10.1948) על בני קהילת יהודי תימן. קהילת יהודי תימן ידועה כקהילה עתיקת יומין ששימרה באדיקות רבה במסגרות חייה תרבות יהודית שמקורה, יש אומרים, עוד מימי בית ראשון ושני. אורחות החיים היו נטועים ומשולבים על פי חוקי הטבע. כך היה בגלות תימן. למדינת ישראל המתחדשת עלו כ-50,000 יהודים שלא סבלו מהשמנת-יתר, מסוכרת וממחלות לב וכלי הדם. הם נטמעו בתרבות השלטת בישראל – התרבות המזרח-אירופאית. מאז חלו "קלקולים" באורחות חייהם, בתזונתם ובבריאותם. ספר זה בא לתעד אורחות חיים מעניינים, בריאים ומבריאים של בני קהילה זו. כל נושא נסקר מהראייה הגלובלית, דרך הראייה היהודית ועד לראיית מורשת יהדות תימן. בין הנושאים הנכללים בספר: תימן המדינה; חיי היהודים בתימן וקדמוניותם; המִרקם הקהילתי והמשפחתי; הלבוש והבית של יהודי תימן; תזונה במשכנות יהודי תימן: הרגלי אכילה, דגנים, מזונות חלבוניים, שמנים ושומנים, פֵּרות, ירקות, מִטבלים, תבלינים, משקאות ועוד; בריאות ורפואה: סממני מרפא, רפואה טבעית, רפואה מאגית וגישות טיפוליות חודרניות, הומיאופתיה ועוד; מסורת הגַ'עְלֶה – להתעלות הנפש ולתקשורת בין-אישית; החִינא והפוּך במסורת יהודי תימן; הקאת – האם "עץ גן העדן"?; בשמים במשכנות יהודי תימן, ולקינוח: מבחר מתכונים נבחרים – כולם לקוחים מספרו של מחבר הספר: "המטבח התימני".

פרופ' אבשלום מזרחי, יליד הארץ, בן להורים יוצאי קהילת יהודי תימן. גדל על תרבות, מסורת, ערכים ומידות הקשורים לאורח חיים בריא הנטוע ברובו בתרבות ובמסורת של יהודי תימן. מדען – ביוטכנולוג, משמש כמנהל האקדמי ומרכז את מגמת הנטורופתיה במכללת רידמן – המכללה הבינלאומית לרפואה משלימה.

חבורה שכזאת היינו / פוצ'ו, הוצאת לשון

 

משה גרנות

חמישה חברים יצאו לדרך – הגיעו ארבעה

על ספרו של פוצ'ו (ישראל ויסלר), "חבורה שכזאת היינו"

הוצאת "לשון", 2009, 300 עמ'

 

הספר שלפנינו הוא מהדורה מורחבת ומבוארת של הספר "חבורה שכזאת" שראה אור ב 1957.

"מורחבת" – על שום שפוצ'ו הוסיף חמש פרשיות עלומות שבהן היו מעורבות המחתרות בימי המנדט: שחרור המעפילים מעתלית, מעצר חבורת פלמ"חניקים במשטרת ג'נין, הורדת מעפילי האונייה "שבתאי לוז'ינסקי", פיצוץ גשר בנות יעקב וניסיונות השחרור של עצורי רפיח.

הספר מתאר הווי של מחלקת פלמ"ח המשוכנת באוהלים בקיבוץ עין-חרוד. מדובר בחבורת צעירים עליזה ואופטימית ללא תקנה. הנשק הבסיסי שלהם הוא מקלות קפא"פ, שגם אותם צריך "לגייר" במפגש עם המשטרה הבריטית. הקורא נפעם ונדהם – איך חבורה שכזאת, החיה בהיעדר ציוד של ממש, הפכה להיות כוח המחץ של היישוב העברי שהביא לקוממיות ישראל?

הספר גדוש בהומור טוב, מלב אוהב, הנעדר שמץ של התנשאות או הצלפה. הגיבורים הם בטלנים ומשתמטים, תמימים, אבל גם תחמנים, מלאי הורמונים, ועם זאת בתולים כרוניים. הספר מתמקד בחמישה דיירי אוהל אשר שם כולם נגזר מהשם יוסף: יוסקה, יוסלה, יוסי, יוסיניו וספי.

יוסלה הוא רומנטיקן הכותב יומן בסתר, מתגלה כמסגר אומן, משתתף בשחרור מעפילי עתלית.

יוסיניו - הצעיר מכולם, "זוכה" לבושה גדולה כשאימו באה לביקור ומסבנת אותו במקלחת.

יוסקה - גבוה ויפה-בלורית, אבל כשהחבר'ה עושים קרחת ליוסיניו, הוא מספר את שערותיו לאות הזדהות.

הכי מדהים מכל החבורה הוא יוסי פס – השמן של החבורה, מאלה המתעוררים בבוקר ושואלים עצמם איזה תעלול נעולל היום? אני ספרתי עשרים (!) תחמונים, כשכל אחד הוא מלאכת מחשבת שגורמת לפרצי צחוק בלתי נשלטים. איני יודע אם להלל ולשבח – את הזיכרון הפנומנלי של  פוצ'ו על אינספור התעלולים, או אולי את הדמיון המדהים שלו  שהמציא דמות כזאת!

רוב חברי הקיבוץ  הבוגרים מתוארים בספר כקריקטורות:

גוטהרץ הייקה, שמחליף סמ"ך בזי"ן, הוא נעול על כך שכל מעשה גבורה של המחתרת המתפרסם בעיתונות בוצע על ידי החבורה, וזו לא מפסיקה "לסבן" אותו בכל הזדמנות.

במשחק כדורגל שבין הפלמ"ח לחברי המשק, משתתף אידלקנק, מרכז הכרם, המתבלבל ותוקע גול עצמי.  בתחרות רתימת סוסים בעיניים קשורות מביאים לו פרה במקום סוס.

דוד רותם, האידיאליסט של הקיבוץ, מתגלה כמי שעושה חיים עם חברה בתל-אביב, כשגם אישתו איננה מפגרת אחריו ומזמינה לחדרה בלילות את מסגר הקיבוץ.

לא כל הספר הוא הומוריסטי. לקראת הסוף הוא הופך לרגשני מאוד. לא אגלה אותו לטובת אלה שלא קראו את הספר, ורק  ארמוז: חמישה יצאו לדרך – הגיעו ארבעה.

הספר "חבורה כזאת" ריגש בזמנו מדינה שלמה, ואני משוכנע שהמהדורה העכשווית, המשודרגת, רק היטיבה עמו. אני, מכל מקום, אסיר תודה על חוויית הקריאה.

 

סיפורי גאו שו / אמנון בוים, הוצאת אוריון

 

 

sipurei gao shu

סיפורי עם אודות החיים בכפרים הסיניים, מתובלים בהומור ומחורזים. בספר סיפורי גאו שו מאת אמנון בוים מובאים 18 סיפורי עם סיניים. הסיפורים מתארים את מציאות חיי הכפריים בסין העתיקה, על האדם הפשוט, על החיים בכפר, הפחדים, השמחות, מציאות שבחלקה מתקיימת עד היום. הסיפורים נאספו, תורגמו ונכתבו בחרוזים שנונים על-ידי אמנון בוים, או כפי שהוא כונה בסין "גאו שו" שזה בעברית "עץ גבוה". בסוף כל סיפור, הכולל גם הומור, ישנו מסר קטן, ברור ופשוט. הסיפורים מוגשים מנוקדים ומיועדים לגילאי 8 ומעלה. 

 

 

פרפרים בבטן / לאה אתגר, הוצאת סקאלה

parparim babeten

 

אדם קם בבוקר עם מועקה שרובצת על ליבו. לא יודע להגדיר אותה, אבל הוא מרגיש, משהו לא בסדר, משהו חסר בחייו. אלה לא החיים שתכנן לעצמו. גם כשהוא שמח, הוא מעט עצוב. לא כך דמיין את עתידו.

הספר מתעמק במחלת העולם המודרני. בגברים או בנשים שהשיגו הכול בחיים, שהכול אצלם נראה בסדר, ואף על פי כן אין הם מאושרים. אין להם שקט נפשי, יש להם פרפרים בבטן.

17 סיפורים קצרים על גברים ונשים שמתחבטים ומתייסרים בבעיות ארוטיות. גיבורים הכמהים לאהבה, אנשים שסוחבים אתם תחושה חריפה של בדידות, של כאב וניכור לסביבה, כשהם מחפשים "בריחות" ארעי.

הספר פורש עולם מתירני עם מונחים של "סערות נפש", "אהבות שלא מתממשות" ו "לא יוצאות מהראש". החיטוט עשוי לעצבן. יש בו מן התמימות של לפני לידת הציניות. יש בו תיעוד של כמה מכאיבה יכולה להיות הכמיהה לזוגיות. אין בו פתרונות, רק ההבנה שייסורים רומנטיים, גם כשהם בצבעי אפור או לבן, הם עדיין ייסורים. גרעין הסיפורים נולד בשנות השבעים, בחוג לכתיבה יוצרת שבו השתתפה אתגר באוניברסיטת ניו יורק. 

 

מיתרים / נילי ניב, הוצאה עצמית

"מיתרים" היא אסופה של שירים אשר נכתבו במהלך עשרות שנים.

השירים נרקמו בנסיבות מסוימות, בהלכי רוח מיוחדים, באירועים משמעותיים, אשר ליוו אותי בפרקי חיי השונים.


"
מיתרים" - על שום מה?
על שום היות המוזיקה מוטיב משמעותי בחיי
על שום שחלק מן השירים בספר מולחנים

מיתרים מתנגנים בלבבי -
"
למראה"…
"
למשמע"…
גם כאשר הקולות דוממים...

קול הדרך / אורי צפריר, הוצאת צמרת

 

 

באומץ ובגילוי לב פותח אורי צפריר צוהר נדיר לצדדים האנושיים והאינטימיים ביותר שלו כלוחם בסיירת מטכ"ל בראשית שנות ה- 70. זהו סיפור אישי של התמודדות במסלול אימונים קשה במיוחד. הקושי מפגיש את המחבר עם קצה גבול יכולתו השזור באימת השואה שחווה בבית הוריו. בשפה עשירה ורבת דימויים המחבר מצליח להעביר באופן חי את תחושותיו וחוויותיו. הוא אינו מוותר על השאלות הקשות ואינו דוחק הצידה את הזיכרונות הכואבים.

"קול הדרך" מתאר מסע ארוך ומתיך שנועד לחשל חיילים ללוחמים בסיירת מטכ"ל. הם עושים זאת במסעות מפרכים, באימונים קשים ובמבצעים שהשתיקה יפה להם. הם הולכים בלילות קרים, בימים לוהטים, בין סלעי הבזלת המחודדים של הגולן, על שלגים מקפיאים בחרמון, בתוך הביצוֹת הטובעניות של צפון סיני בואכה תעלת סואץ, במרחבים האינסופיים של המדבר, עמוק במדינות האויב. 

אורי צפריר, בנו של המשורר יהושע צפריר, בן קיבוץ משמר הנגב, מתאר מסע של נחישות והתמדה לתוך לב הלוחמים, אל סוד היחידה. הספר נותן מענה לשאלות המסקרנות: איך ממשיכים לבצע משימות גם באפיסת כוחות? איך ממשיכים ללכת כשהרגליים כושלות? ומה מניע את הלוחמים הטובים ביותר בצה"ל?

הספר נקרא בנשימה עצורה וגורם לתחושת הזדהות עמוקה עד שהקורא חש כאילו הוא-עצמו צועד במסע המפרך ההופך טירון ללוחם מבצעי ביחידה. 

גלשו בפורטל נט בוק, ובקרו גם בדף הפייסבוק שלנו!

** להסרה מרשימת התפוצה אנא שלחו הודעה בדואר חוזר לכתובת: info@netbook.co.il **