קח את היצירה שלך צעד אחד קדימה
כתבת ספר? התקדם לספר דיגיטלי
שלח כתב יד ובדוק את הפוטנציאל השיווקי
ניוזלטר
ניוזלטר יולי 2014

ניוזלטר מספר 2                                                               תמוז תשע"ד, יולי 2014


פורטל נט בוק מתעדכן ומתחדש – מדי חודש נביא בפניכם מבחר מבין הספרים החדשים והמומלצים שהועלו לאתר. כותרים מסוגות שונות, של הוצאות שונות, המיועדים למגוון קהלי יעד. הכותרים מוצעים למכירה בפורטל בפורמט מודפס או בפורמט דיגיטלי, וחלקם מופיעים בשתי הגרסאות.

פרטים ומידע נוסף תוכלו למצוא גם בדף הפייסבוק שלנו

** מבצע חודש יולי – מכירת ספרים מתצוגה **

החודש אנו מציעים מכירת ספרים מתצוגה: מבחר ספרים בעלות מוזלת של 5 ₪ לעותק מודפס.

המכירה תתקיים במחסני הוצאת צמרת, רח' המצודה 3 אזור התעשייה אזור, בית ש.א.ל, קומה 1-

 ** המבצע אינו כולל ספרים המצויים תחת תקופת ההגנה בחוק הסופרים (מועד הוצאה לאור מחודש פברואר 2014 ואילך)

להתרשמות מהכותר וקריאת תקציר לחצו על כותרת הספר / תמונת הכריכה, המקושרים לעמוד הספר בפורטל.


איחולי קיץ שקט ורגוע,

קריאה מהנה ומרעננת,

צוות נט בוק.

מהספרים החדשים שהועלו לפורטל נט בוק לאחרונה:

 

משחקי הכס / ג'ורג' ר.ר. מרטין, הוצאת אופוס


לפני עידן ועידנים, בתקופה שכוחה זה מכבר, טלטל אירוע על-טבעי את העונות והפר את האיזון ביניהן. בארץ אשר בה נמשכים הקיצים שנים ארוכות, ואורך החורף כאורך חיי אדם, סערה מאיימת לפרוץ. הקור עומד לשוב, ובערבות הקפואות מצפון לווינטרפל, מעבר לחומה המגנה על הממלכה, כוחות זדוניים צוברים כוח. בדרום מאבד המלך את כוחו: יועצו הנאמן ביותר מת בנסיבות מסתוריות, ואויביו מגיחים מאפלת כס המלוכה. במרכז ההתנגשויות ניצב בית סטארק מווינטרפל, בית אב נוקשה ובלתי נכנע, כמו הארץ הקפואה שבה נולד. כעת נקרא אדארד סטארק, חרף רצונו, לכהן כימין החדש של המלך - מינוי המאיים לפלג לא רק את משפחתו, אלא אף את הממלכה עצמה .

יריעת משחקי הכס, המשתרעת מארץ הקור האכזרי ועד ממלכת הקיץ המתפקעת מכל טוב, מגוללת את עלילותיהם של לורדים ושל רעיותיהם האציליות, של לוחמים ושל מכשפים, של מתנקשים ושל ממזרים, שכולם חיים בתקופה רווית אותות מבשרי רע. לוחמים מסתוריים חמושים בחרבות ממתכת זרה לבני אנוש, שבט פראים צמאי דם מטריף את דעתם של בני אדם, נסיך-דרקון צעיר ואכזר מוכר את אחותו כדי לשוב ולזכות בכתרו, ילד תועה בין חיים למוות, ואישה נחושה בדעתה יוצאת למסע הרה סכנות כדי להגן על כל היקר לליבה. בין מזימה לקנוניה, בין אסון לבגידה, בין ניצחון לאימה, בין בעלי ברית לאויבים, גורל בית סטארק תלוי על כף המאזניים, וכל צד עושה את מרב המאמצים להכריע במאבק הקטלני מכול: משחקי הכס.

זהו הספר הראשון בסדרת הספרים המופלאה של ג'ורג' מרטין – שיר של אש וקרח. סדרה זו מהווה יצירת מופת אמתית של פנטזיה, המכילה את המיטב שמציע הז'אנר. קסם, מסתורין, תככים, אהבה והרפתקאות ממלאים את דפי האגדה המופלאה הזאת.

הסדרה רחבת היריעה של ג'ורג' מרטין הינה אחד מההישגים הגדולים ביותר בספרות של ימינו.

עימות המלכים – חלק א –  מלך הזאבים / ג'ורג' ר.ר. מרטין, הוצאת אופוס

עימות המלכים – חלק ב – מלכת הדרקונים / ג'ורג' ר.ר. מרטין, הוצאת אופוס
העת היא עת תהפוכות. קיץ השלום והשפע שנמשך עשר שנים הגיע אל קיצו, והחורף האכזרי והצונן מתקרב כמו חיה זועמת. לורד אדארד סטארק ורוברט באראתיאון, שני המנהיגים ששלטו בעידן של שלום כפוי, כבר מתים... עימות המלכים נושא אותנו לארץ מופלאה ונשכחת של הילולה ונקמה, של כישוף וקרבות. עלמות מכרכרות לצד מטורפים, והמתים מתהלכים בלילה, נסיכה מתחזה ליתום, אביר התבונה רוקח רעל למכשפה בוגדנית, ופראים מתכוונים לרדת מהרי הירח לפשוט על העמק. על רקע גילוי עריות ורצח אחים, אלכימיה והרג, נאמד מחיר התהילה בדם, ונראה כי הניצחון ייפול בחלקם של הגברים והנשים בעלי הפלדה הקרה יותר... והלב הקר ביותר. כי כאשר מלכים מתעמתים, הארץ כולה מזדעזעת. עימות המלכים הוא ספר נועז, מקורי ושופע דמיון, רומן קסום ויפהפה - חווית התרגשות טהורה שלא תשכחו לעולם
.
פרנסוס על גלגלים / כריסטופר מורלי, הוצאת זיקית

 

אם יש ספר אחד שכאילו נכתב במיוחד לשיפור האקלים החברתי-פוליטי והספרותי הנוכחי בישראל, הספר הזה הוא פרנסוס על גלגלים. מדובר בקלאסיקה שנונה משנת 1917 מאת הסופר האמריקאי כריסטופר מורלי, שמוריו הספרותיים היו בין היתר ויליאם שייקספיר, ארתור קונן דויל, וולט ויטמן ומארק טווין.

איך יכול ספר שבסך הכל מתאר הרפתקה קצבית על סוסים בין העיירות ב”קאנטרי” האמריקאי הישן לשקף אותנו היום? את זאת תגלו בקריאה בפרנסוס על גלגלים, שאותה איננו רוצים לעכב עוד: אנו בטוחים שהיא תגרום לכם הנאה, תעורר חיוך גדול ומצב רוח חיובי, ואולי אף תספק כלים להתמודדות עם ההווה. לא במקרה הוא אחד הפריטים האהובים בספרייתו של הביבליופיל המושבע.

מה עוד תמצאו בספר הזה מבלי שנספר לכם את עלילתו? הרבה תשוקה לספרים, קלילות ספרותית, תבונה, הומור והתייחסות חסרת תקדים למעמד האשה, לחופש האדם, ולעצמאותו החיונית.

מקווים שתיהנו מהספר כפי שנהנינו אנחנו בקריאתו הראשונה, השנייה ואף בשלישית.

 

כריסטופר מורלי נולד ב 1890, בהאוורפורד שבפניסילבניה. הוא למד באוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה, שם פרסם את ספר השירה 'החטא השמיני', והכיר את הנערה האמריקאית הלן פיירצ'יילד שעמה חזר לניו יורק; במקביל קיבל תפקיד כעורך וכפובליציסט בהוצאת דאבּלדיי האגדית. בשנת 1917 עבר מורלי לפילדלפיה ובמשך שנתיים היה העורך הראשי בעיתון נשים חשוב. באותה שנה פרסם את ספר הפרוזה הראשון שלו 'פרנסוס על גלגלים'. הצלחתו של הספר הייתה כה גדולה עד שמורלי כתב לו מיד ספר המשך. ב 1920 החל מורלי לכתוב טור ביו יורק איבנינג פוסט וטייל ברחבי ארצות הברית כעיתונאי. הוא ייסד את ה-Saturday Review of Literature , ערך מהדורות של ה-Bartlett's Familiar Quotations , היה מייסד ב-Book-of-the-Month Club , ושל מועדון הספרים Baker Street Irregulars . ספרו 'קיטי פויל' עובד לסרט שזכה בפרס האוסקר. על מורלי נאמר שהמעודנוּת וההומור הייחודיים שלו בעלי אופי "בריטי". הדי כתיבתו נשמעו אצל סופרים רבים, מקינגסלי אמיס ועד לטום וולף. מורלי מת בשנת 1957 והספיק להותיר אחריו מורשת של יותר ממאה ספרים.

 

הנער האבוד / תומס וולף, הוצאת זיקית

 

בנער האבוד של תומס וולף נמצאים קרוב לוודאי העמודים היפים והעזים ביותר בספרות האמריקאית שראו אור בשפה העברית בעשורים האחרונים.

היכונו למפגש עם ארצות הברית הישנה, עם כיכר רווית שמש בעיירה דרומית, עם יריד עולמי היסטורי, עם משפחה אחת ועם מחשבות רבות. כתיבתו של וולף עתירת רבדים, עד כדי כך שנובלה קצרה זו מקבלת נופך של רומן גדול. זהו שיעור בסגנון וחגיגה לאוהבי ספרות.

אנו עומדים מול נובלה בעלת ארבע מערכות, ארבע נפשות וארבע עדויות, שעם כל אחת מהן צולל הקורא צלילה ספרותית מזווית שונה, בניסיון ללכוד את הבלתי ניתן ללכידה: הזמן, הזיכרון ומה שאבד. ואמנם, עד תום הקריאה הולך ונבנה הרושם שהניצוץ הספרותי של תומס וולף עוצמתי עד כדי כך שהוא מצליח להשיג את הבלתי אפשרי ולהחזיר לדמויות, ולך קורא יקר, את הגלגל לאחור. האם אפשר לכנות זאת “נס”?

 

תומס וולף, נולד בהאשוויל שבנורת' קרוליינה בשנת 1900. הוא נחשב לאחד מגדולי הסופרים האמריקאים של המאה העשרים. וולף הותיר אחריו יצירות מופת בלתי נשכחות כגון הבט הביתה, מלאך (1929), על הזמן והנהר (1935), You Can’t Go Home Again (1940) .

הנובלה 'הנער האבוד', הרואה אור בעברית בהוצאת זיקית בפעם ראשונה מאז פרסומה בשנת 1937, היא לדברי רבים פסגת יצירתו של וולף. סופרים רבים העריכו את תומס וולף והושפעו מכתיבתו, ביניהם: בטי סמית', ג'ק קרואק, פיליפ רות וריי ברדבורי. ויליאם פוקנר החשיב את וולף "הסופר הטוב בדורו". סינקלייר לואיס ציטט אותו כאשר קיבל את פרס הנובל לספרות. ואולם, מותו של וולף ב-1938 בבולטימור והוא רק בן 38, פגע במעמדו בהשוואה לסופרים בני דורו כגון המינגוואי ודוס-פאסוס, והשכיח את יצירתו. וולף כתב רומנים גדולים, סיפורים קצרים ונובלות. סוגה אחרונה זו הובאה על ידי וולף לשיא חדש של יופי צורני ואסתטי.

פושטקים / ז'וֹאאוּ ז'ילברטו נוֹל, הוצאת זיקית 
היכונו לפרוזה גמישה, נזילה, ללא גוף, הנובעת כמו מוזיקה, אך הנשארת ספרות. נול מציע לנו אפשרות של כתיבה עכשווית ששורשיה נטועים עמוק באמנויות היפות ושמהותה נטועה בקיום המודרני.

עם ז’ואאו ז’ילברטו נול משיקה זיקית את קבוצת הסופרים העכשוויים שלה, ומבקשת להציג לקורא העברי טקסטים הנמצאים בחזית השיח הספרותי בימינו.

 

ז'ואאו ז'ילברטו נול מוכר כאחד הסופרים הברזילאים החשובים בימינו. הוא נולד ב-1946, רביעי מבין שישה אחים, בפורטו אלגרה שבדרום ברזיל. אל האמנות הוא הגיע דרך המוזיקה: במשך שנים הוא התמחה בשירה לירית ועד היום עומדים ערכי המוזיקה במוקד כתיבתו. לאחר לימודיו הגבוהים במדעי הרוח עבר נול לריו דה ז'נרו, שם עבד כעיתונאי ב"Última Hora ", והמשיך לכתוב על ספרות, תיאטרון ומוזיקה בעיתון הסוציאליסטי "Folha da Manha ". בשנת 1980 הוציא נול את ספרו הראשון "העיוור והרקדנית" (O cego e a dançarin )  ובעקבותיו זכה בשלושה פרסים, ביניהם פרס ז'אבוטי החשוב - הראשון שלו מבין חמישה עד היום. בין ספריו החשובים בולטים "Bandoleiros", "Lorde", "O Céu Aberto " ו-"Harmada ". ב-1984 נעשה הסרט הראשון על פי סיפור של נול "מעולם לא היינו מאושרים יותר" (Nunca fomos tão felizes ), ועד כה נעשו חמש אדפטציות קולנועיות לספריו, ביניהם Hotel Atlântico , ו-Harmada , נוסף לשתי אדפטציות לתיאטרון. נול כתב קרוב לעשרים רומנים ועוד עשרות סיפורים שהתפרסמו באנתולוגיות ובעיתונות בטור קבוע. רבים מזהים בנול עקבות של בקט, גודאר, סארטר, קאמי, תומס ברנהרד ופליני. עם זאת, כתיבתו של נול מושרשת עמוק בספרות ובמוזיקליות הספרותית הברזילאית, כגון זו של גימָרָאֶס רוסַה, רוֹבֶּם פוֹנֶסְקָה, קלָריס ליספקטור ודרוּמוֹנד דה אַנְדְרָדֶה.


הלוואות חוץ בנקאיות
לראשונה ספר משפטי מקיף הדן בכל הסוגיות הקשורות להלוואות חוץ בנקאיות תוך מתן דוגמאות מפסקי הדין השונים. מבין פרקי הספר: הרקע לחקיקת החוק, המטרות כפי שהובאו בהצעת החוק, הוראות החוק, מה בין "ריבית" ל- "תוספת", העמסת ריבית אסורה על ידי קטלוגהּ כ"תוספת", תיקון הגדרת "יתרת חוב", עריכת חוזה בכתב, דרישת הכתב בסעיף 2 - האם מהותית או טכנית? חובת הגילוי, אי קיום חובת הגילוי, שיעור עלות אשראי מרבי, הגבלה על ריבית פיגורים, הקדמת מועד הפירעון, סדרי דין, ביטול או שינוי תנאי בבית משפט, אי נקיטת הליכי הוצאה לפועל, הגנה על ערב להלוואה, ראיות, סייג לתחולה ועוד פרקים רבים המקיפים תחום רחב זה. 

החובות החלות על הבנקים

מבין הפרקים: מבוא כללי – יחסי בנק לקוח; חובת תום הלב של הבנק; איסור הטעיה והשפעה בלתי הוגנת; חובת הגילוי וחובת הסודיות; חובת האמון; תחומי השירות והחובה לתת שירות; חובת הזהירות; החובה לתת אשראי; חובות הבנק כלפי הערב והגנת הערב; כישורי הלקוח; סקירת פסיקת בית המשפט העליון, המחוזי והשלום כולל פסיקה שטרם פורסמה.

מסמכים סחירים

מבין הפרקים: אמצעי תשלום והגישור על פערים של זמן ומקום, האלטרנטיבות לדרכי תשלום, כסף מזומן, קיזוז, המחאת חיובים, מסמכים סחירים, מכתב האשראי הדוקומנטרי, כרטיס האשראי / כרטיס החיוב, העברות אלקטרוניות/בנקאיות, כרטיסים מיועדים, הקשר בין אמצעי תשלום לבין בטוחות, השטר כבטוחה, ערבות בנקאית, עצמאות העילה והקשר לעסקת היסוד, כרטיסי חיוב ומכתבי אשראי, סוגיית סופיות התשלום, סחרות ועוד.

סדרי דין

מבין הפרקים: התיישנות – מטרות דיני ההתיישנות, ההתיישנות כטענת הגנה והנטל להוכיחה, זכותו של הבנק לטעון להתיישנות, מועד העלאת טענת ההתיישנות, תחילת מרוץ ההתיישנות – היום שבו נולדה עילת התביעה, ועוד.

סדר דין מקוצר - מחיקת כותרת, כשרות תביעה להתברר בסדר דין מקוצר, סכום קצוב "מכוח חוזה או התחייבות", "ראיה בכתב" ועוד, גילוי מסמכים, עיכוב ביצוע, התדיינות אלטרנטיבית, דוגמאות כתבי בי דין, סקירת פסיקה ועוד.

אשראי בנקאי

מערכות הדינים החלות על יחסי בנק – לקוח; חשבון הבנק – מצרך חיוני; הכוח העדיף של הבנקים; כוח עדיף – חובות מיוחדות; מערכות הדינים החלות על יחסי בנק – לקוח. מהו אשראי? יחסי בנק-לקוח – יחסי לווה מלווה? חובת הבנק ליתן אשראי – האם הבנק חייב ליתן אשראי ללקוח המבקש זאת ממנו? מסגרת אשראי בחשבון שוטף – חשבון עובר ושב; חשבון חוזר דביטורי; מסגרת אשראי בחשבונות עו"ש וחח"ד; ועוד…

מימוש משכנתא על-ידי תאגיד בנקאי, הוצאה לפועל & צווי מניעה & סמכויות & הגנות

מבין הפרקים: משכנתא כללי; סמכויות; הסעד הזמני בהליכי מימוש משכנתא; הליכי מימוש נכסים בהוצאה לפועל; ההליך למימוש משכון; עיקול מקרקעין; מכירת מקרקעין; טענת פרעתי; טענות כנגד מימוש משכנתא

אם ליהודי הנודד היו ברקסים / אורי זהבי, הוצאת ePublish

אי שם בסיביר, באתר שיגור של חברת "טרנס וויי אאוט", עומדת להמריא חללית המיר 13 המשופצת לטיסת תיירות היסטורית לחלל. "'טרנס וויי אאוט' הומצאה לחובבי שטויות כמוני", אומר רז, גיבור "אם ליהודי הנודד היו ברקסים".

רז ומיקה, שמקיימים קשר ב"און אנד אוף", מנהלים ביניהם מאבק על כרטיס טיסה אחד; דורית וזרח, עיתונאית ואיל הון, מנסים ליישב את בעיותיהם חובקות העולם, ועוד שלל דמויות צבעוניות, כל אלה יוצרים פסיפס עשיר ומרתק.

בניסיון להחליט למי שייך כרטיס הטיסה לחלל נפגשים שני הזוגות על סיפונה של יאכטה מפוארת. במפרץ אילת, בעיצומה של סופה דרומית, מתחשבנים הזוגות אחד עם השני וכל אחד עם עצמו עד שהקלפים נטרפים בסוף מטלטל.

הרומן, פרי יצירתו של אורי זהבי, הוא פנטזיה מודרנית הפורשת מציאות הזויה שבה כמהים כולם להרביץ את ה'מכה', או להבדיל לזכות במעמד 'סלב'.

"אם ליהודי הנודד היו ברקסים" הנו סיפור מסע הרפתקאות משעשע, המצליח להכיל תובנות אנושיות וחברתיות מושחזות באשר לניכור, בדידות, זוגיות והגשמה עצמית.

כל מי שיצלול אל בין דפי הספר יתחבר לחוויה סוחפת ושובת לב, וימצא עצמו קורא את הסיפור בנשימה אחת, בלי ללחוץ על הברקסים.

פירות בר אדומים / לימור שריר, הוצאת ePublish

פירות בר אדומים הוא סיפור מסעה האישי של דריה, המתרחש ברובו בארץ, בשנות התשעים. היא חיה בצל זיכרונות המעצבים דמות שופעת ניגודים, בעלת עולם פנימי רבגוני, מסובך ועתיר קסם. דמותה של האישה העצמאית נבחנת דרך עיניהם של הגברים שהיא פוגשת, חילוניים ודתיים. אלה הופכים חלק מחייה, אהבותיה ותשוקותיה, ויחד עם זאת כל אחד מהם הוא עולם בפני עצמו. דריה היא חוקרת מיתוסים יווניים שגיבוריהם עוברים מטמורפוזות, ומבלי משים היא והגברים בחייה - במסע אל האמת הרגשית שלהם – עוברים בעצמם מטמורפוזות.

אמריקה זה כאן / לאה אתגר, הוצאת קוראים

 

חיים דב הראשון עלה לארץ לפני כמאתיים שנה להשלים מניין מתפללים במערת המכפלה. הוא בנה בית, נשא אישה והוליד בנים. כיוון שידע מראש את יום מותו, הזמין את צאצאיו לעמוד סביבו בטרם החזיר נשמתו לבורא. עשרה דורות אחרי, לאחר שסבתא ודודה נרצחו בפרעות תרפ"ט בחברון, נמלטה המשפחה לירושלים והצטרפה לקרוביה, שבט חרדי שרבים בו המתים על החיים, וגם אלה החיים סבורים שהעולם שייך לאלה המאמינים בחיי העולם הבא, ובינתיים מתפרנסים כולם בקושי מתפילה ואמונה וממכולת קטנה אחת במאה שערים.


החיים הם נס: אחרת אי אפשר להסביר איך חנה-לאה, הילדה בת המשפחה, עם הגרביים השחורים והמשקפיים עבי העדשות, הפכה לאישה מודרנית השוקעת בנבכי ההיסטוריה המשפחתית שלה. היא מספרת סיפור שמאיר פינות אפלות בחיי שכונת מאה שערים. סיפור מהפך יהודי-חלוצי שמעולם לא זכה למקום הראוי לו בהיסטוריה המתהווה שלנו. 

 

לאה אתגר נולדה בירושלים וגדלה באשקלון. בוגרת החוגים לספרות עברית ולמקרא באוניברסיטה העברית בירושלים. בעלת תואר שני מהחוג למזרח תיכון באוניברסיטת קליפורניה שבברקלי, השתלמה במחלקה לקולנוע ולטלוויזיה ולכתיבה יוצרת באוניברסיטת ניו יורק במנהטן. עיתונאית ותיקה, לשעבר בעלת טורים אישיים בידיעות אחרונות ובמעריב. "תשאל את לאה אתגר", הטור החברתי פרי עטה, התפרסם במשך יותר מעשור וסלל את דרכה לאתר החברה האינטרנטי הראשון בישראל - "נוצץ" - שאתגר היא הבעלים והעורכת שלו. לאחרונה הופיעה יחד עם חיים אתגר בערוץ השני בטלוויזיה, בז'אנר קומי חברתי. ספריה: פרפרים בבטן, עיר על הים, אמריקה זה כאן והר הרוחות והצבים התפרסמו וזכו לשבחים, כולל המלצת מצעד הספרים של משרד החינוך, הגשה לפרס ספיר, הגשה לפרס ראש הממשלה, הגשה לקרן רבינוביץ לתרגום ועוד. ב "אמריקה זה כאן", ספרה הרביעי, מתחקה אתגר באומץ אחר קורות משפחתה.     

תבונה ורגישות / ג'יין אוסטן, הוצאת סנדיק ספרים

"לא הזמן ולא הנסיבות קובעים את מידת הקרבה, אלא אופי הקשר בלבד. יש אנשים ששבע שנים לא יספיקו להיכרות ביניהם, ויש כאלה ששבעה ימים יהיו עבורם די והותר"

מריאן דשווד איננה מהססת להצהיר על רגשותיה בגלוי, וכשהיא מתאהבת בווילובי, היא מתעלמת לחלוטין מאזהרותיה של אלינור אחותה בנוגע לסכנות הטמונות בהתנהגותה הפזיזה ומתייחסת באדישות ובזלזול לכל הסובבים אותה, לרבות קולונל ברנדון. אלינור, אשר דבקה במוסכמות החברתיות, מתמודדת עם רגשותיה כלפי אדוארד פררז ועם כל המכשולים הנערמים לפני אהבתם. האחיות מיטלטלות בנתיבי אהבה מקבילים בחברה שבה המעמד, הממון והגינונים מושלים ברגשות, ומגלות את החשיבות שבמציאת שביל הזהב בין תבונה לרגישות בדרכן אל האושר.

תבונה ורגישות הוא הרומן הראשון פרי עטה של ג'יין אוסטן שיצא לאור, ובשעתו פורסם בעילום שם. ראשיתו כרומן מכתבים ששמו אלינור ומריאן, וכתיבתו התפרשה על פני חמש עשרה שנה. הספר זכה להצלחה רבה לאורך השנים ועובד פעמים רבות לקולנוע, לטלוויזיה ולתיאטרון.

מאתיים שנה לאחר צאתו לאור מוגש הרומן האהוב בתרגום חדש וקולח מאת שי סנדיק, ובליווי אחרית דבר שנכתבה במיוחד למהדורה העברית על ידי ד"ר מרי ברואר.

 

גירושים מאוחרים / אברהם ב. יהושע, הוצאת הקיבוץ המאוחד-הספרייה החדשה

 

 

יהודה קמינקא מגיע מארצות-הברית לישראל לתשעה ימים כדי להתגרש סוף-סוף מאשתו נעמי, המאושפזת זה חמש שנים במוסד לחולי-נפש. מעבר לאוקיינוס מחכה לו אישה חדשה ותינוק בבטנה. הדרמה המשפחתית, המתגלגלת אל שיאה בראשון של פסח, נמסרת לחלופין 'מפי' כל אחד מבני-המשפחה, כולל בני-זוגם, ואפילו המאהב הזמני של אחד הבנים, והכלב הוותיק הורציוס.

מהדורת 2010 של 'גירושים מאוחרים' היא נוסח מחודש, בתוספת פרק עשירי, של אחד הרומנים המז'וריים והמרגשים של יהושע – מתחרה רציני ל'מולכו' ול'מר מאני'. פרופסור הרולד בלום, מחשובי המבקרים בארצות-הברית, כלל את 'גירושים מאוחרים' בצדק ברשימת היצירות של הקנון הספרותי המערבי במחצית השנייה של המאה-העשרים.

החזרתו לרומן של הפרק העשירי, "הלילה האחרון", שהושמט ממהדורת 1982, היא החידוש העיקרי בנוסח הערוך-מחדש. פרק פארודי זה, שגיבורו הוא הכלב הורציוס המתרוצץ בעקבות 'המונולוג' שלו תוך כדי דיאלוגיוּת פולמוסית עם המחבר, נגנז באקלים הספרותי של שנות השמונים בשל אופיו הבלתי-ריאליסטי כביכול. אבל במבט לאחור, ולאור כתיבתו של יהושע ברומנים שבאו לאחר 'גירושים מאוחרים', ברור ש"הלילה האחרון', המהַפֵּך את הרומן כולו, אמור להיות חלק בלתי-נפרד ממנו. 

העלילה המשפחתית של הספר והמאבק על חלוקת הבית מתחוללים בישראל חסרת גבולות מוגדרים. הקונפליקט הלאומי מרחף כרשת של מטאפורות מעל למונולוגים של הדמויות ומעל לגירושים הבלתי-אפשריים. דומה שיותר מבשנות השמונים מעלה היום הספר הרהורים נוגים על מציאות השואבת חיוניות ממצב של קונפליקט ואינה מסוגלת לחלק את הבית ולהציב גבולות.

דורות הקוראים שאינם מכירים את הספר יזכו בו לחוויה שכמעט אין לה מתחרות בספרות של השנים האחרונות, ומי שקראו אותו בעבר יופתעו עכשיו, במפגש עם הספר השלם, מרעננותו ומעוצמתו, והמבט ממרחק יזמן להם קריאה אחרת.

אנשים עלובים / פיודור מ. דוסטוייבסקי, הוצאת הקיבוץ המאוחד – הספרייה החדשה


'אנשים עלובים', הרומן הראשון של דוסטוייבסקי (1846) – כניסתו המרהיבה של גאון פרוע אל הספרות – מוגש כאן לראשונה בעברית, בתרגום רענן וגמיש של רועי חן (אין לטעות בין הרומן הזה לבין השלישי של דוסטוייבסקי, 'חלכאים ונדכאים', משנת 1861).

      
זהו סיפורה של אהבה חמקמקה, ספק אירוטית ספק אבהית, של "זקן" (בן פחות מ-47), מָקָאר דֶבוּשְׁקִין, לוָרֶנקה, נערה יתומה וענייה בת 17 ומשהו, קרובת משפחה רחוקה שלו, שנמלטה בעור שיניה מגורל של ניצול מיני. דֶבוּשְׁקִין הוא פקיד-מעתיק-מכתבים – ממש אקאקי אקאקיֶביץ' מן "האדרת" של גוגול – אך בעל נפש גדולה; וָרֶנקה גרה בבית השכן; הוא רואה את חלונה מחלון החדרון-מטבח שבו הוא מתגורר, אך רוב הזמן הוא מסתפק בשליחת מכתבים ואינו חוצה את החצר בין חדרו לחדרה.

 
רומן המכתבים 'אנשים עלובים' זכה להצלחה מידית עצומה אצל המבקרים ובקרב קהל הקוראים. על הסופר בן ה-24 צנחה בבת-אחת תהילה פתאומית והוא הפך לידוען נערץ. המבקר רב-ההשפעה בֶּלינסקי, שמילה מפיו היה בה די כדי לחרוץ גורלו של ספר, הכריז שנולד גוגול חדש, ועוד טוב מגוגול.

    
דוסטוייבסקי הצעיר הוא סופר קומי לעילא; קומי, ויחד עם זאת ספרו זרוע שיאים קורעי-לב. וכבר כאן הוא מבצע את "המהפכה הקופרניקאית זוטא שלו" (כדברי בכטין) בתפיסת דמות האדם, בהפיכתה מדמות מוגמרת, שניתן לסגור עליה מבחוץ באמצעות התשובה לשאלה "מי היא?", לדמות כספיתית, פתוחה, שתודעתה-שלה מתפלמסת בלי-הרף סביב הגדרתה.

לספר מצורפת אחרית-דבר מאת מנחם פרי, ובה (בין היתר) מזמין פרי את הקוראים להשלים את החוויה בקריאת הסיפורים "האדרת" מאת גוגול ו"מנהל התחנה" מאת פושקין, המוזכרים במכתבי גיבורו של דוסטוייבסקי ומהדהדים בכתיבתו.


מישהו לרוץ אתו / דוד גרוסמן, הוצאת הקיבוץ המאוחד-הספרייה החדשה

mishehu larutz ito

"מישהו לרוץ איתו" הוא סיפור מתח, וחיפוש ואהבה. אסף, נער ביישן וגמלוני בן שש עשרה, נעקר משגרת יומו כשהוא נשלח למשימה חסרת סיכוי: לאתר את הבעלים של כלב גדול ופרוע שנמצא משוטט ברחובות ירושלים - והוא זה שיריץ כבסחרחורת את העלילה של אסף בספר. כך מגיע אסף לאנשים ולמקומות שבאמצעותם נגלה לו, כמו בפאזל, סיפור מופלא השואב אותו לתוכו -סיפורה של תמר, נערה בודדת וסוערת, שנלכדה בסבך של עולם אפל ומסוכן, ונאבקת בו באומץ. תמר היא הגיבורה הגואלת של "עלילת ההצלה", שבספר. תוכניתה נועזת, כמעט מטורפת, ולאסף הנדהם והמוקסם אין ברירה אלא להילכד איתה בסיפור שלה,לרוץ איתה עוד לפני שהכל ברור לו ולפני שהוא פוגש אותה ממש.
לשניהם יהיו אלה ימים של מסע אל גבולות ההעזה, הנדיבות וההקרבה; מסע של התבגרות מואצת. הסיפור, שמתחיל כסיפור לבני הנעורים, הולך ומתבגר מפרק לפרק (ופרקי תמר מלכתחילה "מבוגרים" יותר מאלה של אסף בן-גילה). השניים יחצו "גבול" ביחד, ויגיעו לגילוי עצמי ולגילוי האהבה. קוראים שונים, או קריאות מגוונות, יוכלו ללכת שבי אחרי ה "רומנסה" המודרנית הזאת, הריאליסטית והמבריקה, של גרוסמן. אפשר לקרוא בספר למען העלילה המפתיעה בתהפוכותיה; אפשר להתרגש מהעיצוב החם והחכם של תהליכי הנפש של הדמויות, השונות כל כך זו מזו ועם זאת מוצאות בתוכן את "החלק של הלגו בנפש" שמחבר אדם לאחר; ומי שמבקש לעקוב אחר גלגולי הגיבורה "גרוסמני" בין ספריו ימצא גם עניין רב ב "תיקון" שעוברים כאן הגיבורים, החסומים מן העבר, החל מ "רץ" - ביכולת שניתנת להם לפרוץ את המעגל, לתת את עצמם לאחרים, להשמיע בחוץ את הקול הפנימי, הנבדל והטהור אף שמתפלשים אתו במחילות הפנימיות הכי אפלות.סילביה / רם אורן, הוצאת קשת  

 היו לה כל המעלות שאישה יכולה להתברך בהן: היא הייתה חכמה ופקחית, יפה ומושכת, מקסימה ותוססת. נשים קינאו בה. גברים נשאבו אליה כפרפרים אל האור.

סילביה רפאל, אחת הלוחמות המנוסות של ה"מוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים", השתתפה במשימות מסוכנות ביותר ועלתה על עקבותיהם של בכירי "ספטמבר השחור", שיזמו וביצעו, בין השאר, את טבח הספורטאים הישראלים באולימפידת מינכן. חייה היו רצופי התרגשויות, סכנות והישגים, ושמה הדיר שינה מעיניהם של מנהיגי המחבלים שחיפשו נקמה ותכננו להתנקש בחייה.


אהבתה ונאמנותה של סילביה ל"מוסד" היו ללא סייגים. מפעיליה הרעיפו עליה שבחים, והיא קיוותה שתמשיך למלא את תפקידיה לאורך זמן.

ואז, ביום קיץ אחד, בעיירה קטנה ורדומה בלב אירופה, בעודה משתתפת במצוד אחרי עלי חסן סלאמה, איש הטרור מספר 1 של "ספטמבר השחור", קרס לפתע עולמה והתמוטט כבניין קלפים.

 

הצעיף האדום / רם אורן, הוצאת קשת

 hatzaif haadom

המפקד הרומאי לא האמין למשמע אוזניו. בלהט הקרב בין חייליו לבין המורדיםהיהודים, הדהדו פקודות נמרצות מפיה של אישה. מעולם לא שיער שנשים מסוגלות לתפקידיפיקוד צבאיים. הרומאי החל לדלוק אחריה, אבל היא נעלמה בחשיכה. הוא סיפר לקיסרעל התקפת הדמים של לוחמי בר כוכבא, ועל האישה שפקדה עליהם. "מי זאתהייתה?" שאל הקיסר בסקרנות. "לא הצלחתי לברר, אבל אעשה הכול כדי לתפוסאותה." היא הייתה זריזה כשד וחמקמקה כנחש, שלטה בחרב ובפגיון, רכבה עלסוסים כפרש ותיק, הסתתרה במחילות צרות, והתאהבה בגבר שביקש לבגוד בעמו. הרומאיםהיו אויביה, המלחמה, כמו הנקמה, זרמו בעורקיה. שמה היה רחל.

ממשיך לשמור על זכות השירה / קובי זוארץ, הוצאת צמרתמאז ומעולם, מילים התרוצצו במוחו של קוֹבי זוֹאָרץ. זה התחיל כמסרון פה, מסרון שם, כמילים המוקלדות על מסך המחשב בפייסבוק - אך הכתיבה הלכה והתעצמה. המילים תמיד השתעשעו שם: נעלמות, מתחבאות, מתגלות, מתחברות - ותמיד קיימות.


בספר זה תמצאו שירים בחרוזים, מצחיקים ומשעשעים, אך נוגעים במהותם של דברים. 

זוהי כתיבה מושחזת, מדויקת ועכשווית, היוצרת הזדהות אצל כל אחד ממקומו הפרטי; כתיבה רכה המביעה את תובנות החיים ונתונה לפרשנותו של הקורא. היא מעוררת רגש וצחוק תוך שהיא מספרת את האמת, אך בעיקר - הופכת בן-רגע לנחלת הכלל. הדבר יוצר, כמובן, מעגל קוראים הולך ומתרחב ה"מכור" לשיריו.

קוֹבי זוֹאָרץ הוא אב לטל, לידור ואור, נולד בישראל ומתגורר בחולון. הוא נמנה עם כותבי אתר "דרך המילים" ומוערך על ידי יוצרים רבים.

לגעת בבראשית / אלי בכר, הוצאת צמרת

מה מחפשת נערה בת 18 בג'ונגלים הפראיים של פפואה-גיניאה החדשה?

הרפתקה? מימוש עצמי? מבחן ליכולת הנפשית והפיסית? לא בטוח שספר זה משיב תשובה על שאלה זאת, אך דבר אחד אינו מוטל בספק, והוא החוויה העצמתית ויוצאת הדופן שעברה אלי, במסע יחיד, בארץ לא נודעת, שבקטעים ממנה נראה שרגלו של האדם הלבן עדיין לא דרכה.

במסע שנמשך כ-120 ימים, חצתה לבדה, ללא מפה טיפוגרפית, חבלי ארץ פראיים כגון חבל הקוקודה ונהר הספיק האדיר על ביצותיו.

בספר זה מתארת אלי את חווית המסע שערכה לבדה ואת דרכי ההתמודדות שלה במצבים שונים.

מנהגים מוזרים: "….אישה רשאית להיניק חזירון בשדהּ השמאלי בלבד, כיוון שזהו צדו של השטן, אך עליה לשמור על השד הימני למען ילדיה, כיוון שזה שייך לאלוהים".

פחד: "אני עוצרת במרכז העירייה… אני שמה לב שאין כאן נשים - רק גברים… חלק מהגברים מביטים בי ומתלחשים… אני מנסה להימלט משם… אין כבר דרך יציאה… אני חסרת אונים ומפוחדת, רוצה לצעוק לעזרה, אך צעקותיי בוודאי תבלענה בתוך הרעש… הזיעה נוטפת ממצחי והלב דופק בפראות".

טקסים פולחניים: "חשתי בקצב התיפוף חודר לעצמותיי ומרעיד את כל חלקי גופי, ובאופן בלתי נמנע נישאתי אל תוך הטרנס אליו הכניס אותי השמאן… כאשר התמוטטתי ונפלתי על הרצפה, נשכבתי על גבי, ונדמה היה לי כי רקדתי שעות על גבי שעות, הבטתי אל השמים וראיתי את הירח במילואו מביט בי".

 

איך להתגרש מבלי להרוס לילדים שלך את החיים / עו"ד שירי מלכה, הוצאת צמרת

 

 

אני מאמינה ויודעת שאפשר 'לנצח את תהליך הגירושין'. פגשתי הרבה מאוד ילדים שבעקבות גירושי הוריהם פיתחו פחדים, התנהגויות קשות ותפיסת חיים מעוותת על מהי הורות, זוגיות ואחריות. אפשר להתגרש אחרת. במשך שנות עבודתי כעורכת דין בדיני משפחה עברתי עם מאות משפחות תהליכי פירוד וגירושין, שהסתיימו בדרך מכובדת וראויה, מבלי להותיר הרס וחורבן משפחתי, זוגי והורי. ספר זה מיועד לאנשים נורמטיביים העומדים בפני גירושין. אנשים המצהירים שגם אם אינם רוצים להמשיך בחיי הנישואין שלהם, הם מעוניינים בטובת ילדיהם ומבקשים למזער ככל האפשר את הנזק שייגרם להם בתהליך הפרידה. התחושה המתלווה להבנה שאנו, ההורים, קובעים בהתנהגותנו לא רק את מהלך חיינו, אלא במידה רבה גם את עתיד ילדינו, אינה קלה כלל ועיקר. אין חשוב מאשר לקחת אחריות על האנשים הקטנים שאנו מגדלים ולוודא שהם ישרדו את משבר הגירושין, ואולי הוא אף יהפוך עבורם למָנוף להתחזקות ולצמיחה. לפיכך, בכל שלב שהוא בתהליך מורכב זה כדאי לוודא שטובת הילדים תהיה במרכז שיקולינו. מהם אותם "הליכי גירושין"? איך מנהלים אותם מתוך מחשבה מעמיקה על טובת הילדים? המדריך שלפניכם מספק תובנות וידע על האתגרים שמציב תהליך הגירושין על כל רבדיו. ניתן לקרוא בו בטרם בָּשלה ההחלטה לפתוח בהליכי הגירושין, או בזמן ההתלבטות באיזו דרך לבחור. אפשר להיעזר בספר גם תוך כדי התדיינות בבית-המשפט או בבית-הדין או לאחר סיום כל התהליך .

 

אנו מזמינים אתכם לגלוש בפורטל נט בוק, ולבקר גם בדף הפייסבוק שלנו!

** להסרה מרשימת התפוצה אנא שלחו הודעה בדואר חוזר לכתובת: info@netbook.co.il **